Moda

Zgodny historycznie strój szlachcica

Jednym z najlepszych elementów odtwórstwa historycznego była możliwość własnoręcznego wykonania ubrania, oczywiście tylko technikami używanymi w epoce. Jednak nie każdy posiadał zdolności by stworzyć ozdoby czy elementy stroju które wymagały dość dużej wprawy i nakładu pracy. Koledzy odtwarzający wyższe klasy społeczne często miewali właśnie ten problem.

Bogato zdobione stroje historyczne

strój szlacheckiStroje średniowiecznych zamożnych i wodzów często odróżniały się od całej reszty nie tylko zdobieniami oraz odmiennym materiałem, ale również i wykonaniem, dlatego zdecydowana większość rekonstruktorów odtwarzających osoby zamożne preferowała zlecić wykonanie strojów sprawdzonym rzemieślnikom. Mimo iż zlecenie wykonania stroju było droższą opcją niż stworzenie go własnoręcznie, strój szlachecki wymagał zastosowania materiałów i zdobień które dla przeciętnego rekonstruktora były trudne do zdobycia, takich jak naturalne jedwabie, farbowane roślinnie. Rzemieślnicy szyjący stroje do konkretnej epoki mieli natomiast własne, sprawdzone źródła takowych, więc byli w stanie dany element stroju wykonać o wiele szybciej, a zarazem o wiele dokładniej, znając bardzo dobrze wszelkie techniki szycia i zdobienia. Najbardziej wystawne i okazałe stroje na imprezach historycznych pochodziły właśnie od jednego z wielu działających obecnie rekonstruktorów.

Były one nierzadko do tego stopnia zgodne z oryginałami, iż były wystawiane w muzeach jako eksponaty, w przypadku gdy oryginalne znalezisko było zbyt delikatne, by można je było wystawiać publicznie. Wielu rekonstruktorów zdążyło założyć własną działalność, prowadząc firmy oferujące gotowe stroje historyczne z najróżniejszych okresów, przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów odtwórstwa historycznego.