Finanse

Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalutach

Obecnie wszystkie nasze codzienne aktywności przenoszą się do świata internetowego. W sieci komunikujemy się ze znajomymi, pracujemy i zdobywamy potrzebne informacje. Mamy do czynienia także z bankowością, tą tradycyjną i nieco inną, z kryptowalutami.

Czym jest kryptowaluta?

 kryptowalutyJest ona przede wszystkim legalnym środkiem płatniczym w Unii Europejskiej. Czasem jest nazywana również walutą wirtualną, a najbardziej popularną z nich jest Bitcoin. Aby kryptowaluta mogła powstać, należy ją wykopać, czyli uruchomić specjalny program komputerowy rozwiązujący skomplikowany problem matematyczny. Do rozwiązania potrzeba bardzo dużo czasu i mocy obliczeniowej – zwykły komputer osobisty zdecydowanie się nie sprawdzi! Żeby w ogóle myśleć o rozpoczęciu kopania, należy wyposażyć go w bardzo dobrą kartę graficzną i niezawodny zasilacz, a siebie uzbroić w cierpliwość. Niestety jest to proces długotrwały i w tej chwili niezbyt opłacalny. Istnieją bowiem specjalne farmy kopiące (głównie w Chinach, ale też w Skandynawii dzięki niskim temperaturom). Są to olbrzymie hale wypełnione koparkami, czyli urządzeniami dedykowanymi właśnie wydobyciu. To one generują najwięcej kryptowalut i pozwalają osiągać zyski. Inną sprawą jest nabywanie kryptowaluty na specjalistycznych giełdach. W takim przypadku, aby osiągnąć zysk, należy bardzo uważnie śledzić zmiany kursu, aby w dobrym momencie nabyć walutę i w odpowiednim czasie ją sprzedać. Później oczywiście można wymienić wydobyte lub zakupione kryptowaluty na zwykłą, tradycyjną walutę, np. dolara czy euro.

Krótko podsumowując temat kryptowalut, należy podkreślić, że to bardzo nowoczesny sposób zdobycia czy powiększenia majątku. Przy sporej dozie szczęścia może on być skuteczny, jednak wymaga sporo własnego wkładu – czy to w postaci dodatkowego sprzętu do komputera, czy czasu poświęconego na analizę rynku.