Technologia

Urządzenia elektryczne czuwające nad dostarczaniem prądu

Każdy fachowiec działający w takich branżach jak energetyczna oraz budowlana, którego zadaniem jest budowanie oraz kontrola nad prawidłowym funkcjonowaniem sieci elektrycznych spotkał się z pojęciem stycznika elektrycznego. Co to jest stycznik, w jaki sposób działa? W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na te pytania. 

Czym są styczniki?

miniaturowe styczniki elektryczneStyczniki są to swego rodzaju łączniki mechaniczne które zbudowane są gównie ze: zestyków roboczych, cewki oraz elektromagnesu. Jeśli na cewkę podawane jest odpowiedni wysokie napięcie zestyki pozostają zamknięte. Natomiast jeśli takowe napięcie drastycznie spadnie dojdzie do zapadnięcia się zwory a elektromagnes otworzy zestyki. Miniaturowe styczniki elektryczne można podzielić na dwie grupy. Styczniki prądu zmiennego oraz stałego. Pierwsza grupa styczników służy do włączania i wyłączania przeróżnych urządzeń. Najczęściej używane do sterowania silnikami urządzeń modułowych, wentylatorów oraz lamp. Styczniki prądu zmiennego natomiast wykorzystywane są najczęściej w trakcjach kolejowych oraz tramwajach. Oprócz tych dwóch podstawowych grup można też wyróżnić styczniki modułowe oraz pomocnicze. Styczniki posiadają dwa rodzaje styków: główne, pomocnicze oraz sygnalizujące. Muszą być bardzo wytrzymałe odporne na uszkodzenia mechaniczne, są bardzo niewielkich rozmiarów. Poprawnie zamontowane charakteryzują się wysoką sprawnością działania. Obecnie dostępne są w rodzajach o bardzo dużych widełkach mocy. Posiadają różne warianty oraz zestawienia styków. 

Podsumowując styczniki elektryczne są to bardzo ważne urządzenia urządzeń oraz instalacji elektrycznych. To one czuwają nad prawidłowym przepływem prądu. Wiele urządzeń bez nich nie byłoby normalnie funkcjonować, ponieważ prąd który by dostawały mógłby być za woski co spowodowało by spalenie całych układów łącznie z doprowadzonymi przewodami.