Rolnictwo

Skuteczne nawozy naturalne

Od bardzo dawna wiadomo, że nawożenie pól jest kwestią niezwykle istotną. Gleba, na której uprawiamy różnego typu warzywa może się niezwykle szybko wyjałowić. Żeby temu zapobiegać musimy stosować odpowiednie nawozy. Od pewnego czasu bardzo mocno wzrosło zainteresowanie nawozami naturalnymi. Dzięki nim możemy w swoim ogródku produkować rośliny określane jako „bio”. 

Najskuteczniejsze rodzaje nawozów 

nawozy organiczneW glebie znajduje się określona ilość substancji odżywczych i minerałów. Rośliny w fazie swojego dynamicznego wzrostu zużywają bardzo duże ilości tychże mikroelementów. Każdy rolnik, któremu zależy na osiąganiu dobrych rezultatów w postaci zebranych plonów decyduje się na systematyczne nawożenie pól. Zdecydowanie najczęściej do tego celu stosowane są naturalne nawozy organiczne. Od długich już lat nieprzerwanie sporym uznaniem cieszy się nawożenie pól poprzez stosowanie obornika. W tym rodzaju nawozu znajduje się cała masa cennych mikro i makroelementów, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Oprócz tego typu nawozu naturalnego stosuje się również nawóz pozyskany z kompostownika. Nawóz ten powstaje w kompostowniku poprzez rozkład różnych pozostałości roślin oraz odpadków pochodzenia naturalnego. Budowa kompostownika może więc generować podwójne korzyści. Po pierwsze zyskamy miejsce do składowania odpadków a po drugie będziemy mogli cieszyć się doskonałym nawozem naturalnym. 

Ogólnie rzecz biorąc nawożenie pól to kwestia, która zaczyna być szczególnie popularna na wiosnę oraz w jesieni. Nie możemy jednak decydować o nawożeniu jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Niektóre rośliny nie tolerują obornika a jeszcze inne mogą wydawać mniejsze plony po stosowaniu kompostu. Warto więc kwestię nawożenia dokładnie przemyśleć.