Przemysł

Rodzaje wielopił jednowałowych

 

Wśród asortymentu maszyn do rozkroju drewna i materiałów drewnopochodnych można znaleźć wielopiły jednowałowe. Na rynku jest ich wiele rodzajów – te do drewna litego, tartaczne lub wielopiły do rozkroju płyt. Maszyny te doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie musi być wycinana duża ilość materiałów.

Różnorodność wielopił jednowałowych na rynku

wielopiła jednowałowaMaszyny do rozkroju, jakimi są piły stanowią jedną z głównych maszyn wykorzystywanych w stolarstwie. Wielopiła jednowałowa jest uniwersalnym rozwiązaniem – służy do wycinania desek i listew z pryzm, których grubość jest zależna od tulei dystansowych między piłami. Piły w tej maszynie zwykle pracują w tej samej płaszczyźnie pionowej, dzięki czemu można zastosować piły o mniejszej średnicy i grubości. Jeśli chodzi o rodzaje pił, to pierwszym z nich są wielopiły do rozkroju płyt jak wiórowa, OSB, MDF czy pilśniowa. Doskonale sprawdzają się również do rozcinania materiałów podłogowych z laminatu lub drewna laminowanego. Innym rodzajem są te do drewna litego, które bardzo często wykorzystywane są przez producentów mebli, parkietu, palet czy szalunków oraz przez producentów okien. Zakres zastosowania tego rodzaju jest bardzo szeroki, dlatego należy dopasować piłę pod konkretne wymagania. Sprawdzają się do rozkroju i obrzynania litego drewna oraz elementów stworzonych z niego. Dzięki zastosowaniu w niektórych modelach łoża łańcuchowego – możliwe jest prowadzenie elementów, które mają zostać poddane obróbce. Kolejna odmianą wielopił są maszyny tartaczne, które jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są głównie w przemyśle tartacznym, jednak swoje miejsce również znalazły w meblarstwie. Posiadają dokładność co do wymiarów oraz duży zakres zastosowania, nawet w największych tartakach.

Podsumowując, kupno wielopił jednowałowych uzależnione jest od późniejszego ich zastosowania. To, do jakiego przemysłu ma być wykorzystane determinuje zakup odpowiedniego modelu. Wśród tych maszyn można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: te do cięcia płyt, do drewna litego oraz przeznaczone przede wszystkim do przemysłu tartacznego.