Usługi

Popręg wykonany ze skóry

Jeździectwo to sport, który wiąże się z dużym wkładem finansowym i cierpliwym kolekcjonowaniem niezbędnego sprzętu. Jego wybór ma zapewnić, że podczas pracy z koniem będzie on się czuł komfortowo i nie wpłynie on negatywnie na jego zdrowie. Popręg jest jednym z najważniejszych elementów rzędu końskiego. Mimo swojej niepozorności często jego zakup stanowi kłopot.

Czy popręg skórzany jest dobrym wyborem?

popręg skórzanyPopręg to nic innego jak szeroki pas, który przebiega pod brzuchem konia. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie utrzymanie siodła na jego grzbiecie. Nie może sprawiać, żeby się ono przesuwało, ani nie podskakiwało. Źle dobrany popręg może powodować różne otarcia lub za mocno uciskać konia, co prowadzi do szeregu różnych dolegliwości zdrowotnych. Istnieje kilka rodzajów tego sprzętu i już samo to przyprawia często dużo dylematów. Możemy kupić popręg ujeżdżeniowy, skokowy, westernowy, sznurkowy, skórzany i neoprenowy. Popręg skórzany to jednolity, szeroki pas. Dobrze wykonany popręg posłuży nam na lata, dlatego przy jego wyborze należy skupić się w szczególności na tym z jakich materiałów jest zrobiony. Ten z niższej półki szybko zacznie pękać co doprowadzi do ranienia naszego wierzchowca, dlatego powinniśmy wybierać taki, który wykonany jest z najwyższej jakości materiału. Taki popręg cechuję się dużą przepuszczalnością. Koń podczas treningów się poci, zwłaszcza pod nim, dlatego ważnym jest, aby w odpowiedni sposób odprowadzał wilgoć. Niestety mają jedną wadę. Materiałowi, z którego jest zrobiony szkodzi sól zawarta w pocie. Wymaga on, więc odpowiedniej konserwacji i regularnego czyszczenia. Jeżeli nie będziemy tego robić zacznie sztywnieć, a w końcu doprowadzi to do niechcianych pęknięć.

Popręg to wbrew pozorom wybór, który zadecyduje o większym komforcie naszego konia podczas pracy. Dobra, miękka skóra ma zabezpieczyć naszego konia przed otarciami. Wybierając rodzaj popręgu zwróćmy uwagę jakim wymaganiom ma sprostać. Popręg skórzany to nadal najczęstszy zakup. Odpowiednie dbanie o niego pozwoli nam cieszyć się nim przez długie lata.