Ogrody i zieleń miejska

Pompa hydrauliczna napędzana ciągnikiem rolniczym

Wał odbioru mocy (WOM) jest wałem, który przekazuje napęd z pojazdu do poruszanej maszyny. Wszystkie obecnie produkowane ciągniki rolnicze są wyposażone w wyjście wałka odbioru mocy. Pompa jest urządzeniem, służącym do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy). Umożliwia transport cieczy lub osadów. Działanie pompy polega na przekazaniu cieczy siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę, celem jej sprężenia.

Pompa do przenośnych zastosowań w rolnictwie

pompa do wody na womDobór pomp polega na wyborze pompy o parametrach odpowiednich do potrzeb. Pompa powinna tłoczyć objętość cieczy lub osadów odpowiednią do potrzeb, gdyż to warunkuje jej efektywne wykorzystanie. Łatwe w transporcie, wygodne i stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenia przeznaczone do pracy z napędem WOM są idealne dla przenośnych zastosowań w rolnictwie. Wykorzystywane są do nawadniania i pompowania wody wszędzie tam gdzie nie ma możliwości doprowadzenia innego sposobu zasilania. Pompy tego typu montowane są na stalowej ramie wyposażonej w trzypunktowy układ zawieszenia na ciągniku (tak zwany TUZ). Zamontowana pompa do wody na wom wymaga obrotów wałka odbioru mocy ciągnika na poziomie, co najmniej 540 obrotów na minutę. Za pośrednictwem wałka przekaźnika mocy obroty wałka odbioru mocy z ciągnika przekazywane są na skrzynię przekładniową, a ta napędza pompę powodując sprężenie wody i jej transport.

Podsumowując, pompa do wody na wom współpracuje wraz z ciągnikiem rolniczym w systemach nawadniających lub osuszających rozległe tereny uprawne. Pompy tego typu są przeznaczone do pompowania cieczy czystych i zanieczyszczonych, w tym także gnojowicy. Montaż pompy odbywa się poprzez nałożenie jej na wałek odbioru mocy ciągnika i zabezpieczenie łańcuchem przed obracaniem się.