Transport

Podróże kosmiczne dla kierowców

zbiorniki dwupłaszczowe

Jestem zawodowym kierowcą, wobec czego wszystko lubię sobie przełożyć na pojęcia związane z samochodami. Wykonuję zawód o którym marzyłem, ale w dzieciństwie pasjonowałem się także astronomią. Loty kosmiczne, początek wszechświata i jego budowa działały na moją dziecięcą wyobraźnię.

Z czego są wykonane zbiorniki dwupłaszczowe?

zbiorniki dwupłaszczoweDo dziś zamiast oglądać kolejny, nieciekawy mecz piłki nożnej, wolę dowiedzieć się czegoś nowego o kosmosie z programów popularnonaukowych. Loty kosmiczne stały się rzeczywistością. Kolejne sondy opuszczają nasz układ słoneczny i pędzą dalej w nieznane. Dla napędów rakiet kosmicznych ważne jest pokonanie sił grawitacji. Potrzebna jest do tego ogromna moc silników. Dla konstruktorów pojazdów kosmicznych dużym problemem są zbiorniki na paliwo. Wyobraźmy sobie rakietę kosmiczną na zwykły silnik spalinowy diesla. Jej zbiornik na olej napędowy przy zużyciu 5l/100km potrzebny na pokonanie drogi na Księżyc musiałby mieć pojemność około 20 000 litrów, czy ważyłby około 20 ton. Pojemność zbiorników na paliwo i zbiorników adblue w ciężarówkach to jedynie około 1000 litrów. Ważny jest także ciężar samego zbiornika. Innowacyjne zbiorniki dwupłaszczowe wykonane z blachy ocynkowanej i tworzywa nie są aż tak bardzo trwałe, a na dodatek dużo ważą. Dzisiejsza rzeczywistość kosmiczna sprowadza się raczej do długich lotów bezzałogowych. Funkcjonowanie organizmu ludzkiego w warunkach nieważkości nie zostało do końca przebadane. Doświadczenia ze stacji kosmicznych na orbicie Ziemi wskazują, że jednak człowiek nie jest dostosowany do życia w warunkach kosmicznych. Najważniejszym zadaniem dla kosmonautów w ciągu dnia są systematyczne ćwiczenia fizyczne. Dochodzi bowiem w nieważkości bardzo szybko do zaniku mięśni.

 Nie wiadomo kiedy człowiek dotrze na najbliższa nam planetę w Układzie Słonecznym. Myślę, że może dopiero za 50 lat. Dzisiejsza technologia, chociaż bardzo zaawansowana, wciąż nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z załogowymi lotami kosmicznymi, jak choćby zjawiska ogromnych przeciążeń i nieważkości.