Prawo

Podatki, jako pewnik

W naszej kulturze bardzo popularne jest stwierdzenie, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. Choć tego pierwszego niestety nie da się uniknąć, w kwestii płacenia podatków ludzie coraz częściej udowadniają, że nie jest to nic pewnego, gdyż każdą zasadę można złamać lub w dany sposób obejść.

Podatki nie w miejscu zamieszkania

raje podatkoweZgodnie z prawem, podatek na terytorium kraju musi zapłacić osoba, która na jego terenie znajdowała się przynajmniej 183 dni w roku, czyli ponad połowę roku. Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych. Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku podatku, który musza odprowadzać firmy. Ciągłe wzrosty podatków powodują, że przedsiębiorcy zaczynają szukać drogi, jak uniknąć kosztów podatkowych, które niejednokrotnie są przyczyną upadku wielu firm. Bardzo popularnym rozwiązaniem stały się tak zwane raje podatkowe. Przedsiębiorca rejestruje firmą w kraju, w którym podatki są zdecydowanie niższe, uiszczając je w miejscu rejestracji firmy.  Rozwiązanie to rodzi wiele problemów prawnych, jednak istnieją sposoby, aby zabieg ten był w pełni legalny. Niestety jest to zabójcze dla gospodarki kraju macierzystego, gdyż coraz więcej unika płacenia podatków, co powoduje ogromne dziury budżetowe. Dobrym rozwiązaniem byłoby obniżenie krajowych podatków, gdyż zdecydowanie lepsze jest kilka procent zysku, niż kilkanaście procent niczego. Niższe podatki są gwarantem wyższego zarobku, a do tego każdy właściciel firmy dąży, jest to częścią składową biznesu.

Jeżeli sytuacja podatkowa nie zostanie unormowana, coraz więcej firm będzie rejestrowanych za granica, a co za tym idzie podatki będą odprowadzane do obcych budżetów. Za taki stan faktyczny w żaden sposób nie można winić przedsiębiorców, gdyż niejednokrotnie jest to jedyny ratunek dla firmy.