Budownictwo

Odporne płyty na plac zabaw

Budowa placu zabaw wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim przyrządy oraz nawierzchnie spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, aby wszystkie dzieci mogły się na nich beztrosko bawić.

Z jakich płyt są robione nawierzchnie?

płyty na plac zabawDzieci dość często się wywracają czy mają różne wypadki, gdyż ich koordynacja ruchowa nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięta. Bywa też, że robią coś bardzo szybko i nie zważają na przeszkody, co również może się skończyć przykrymi konsekwencjami. Do takich sytuacji często dochodzi na placach zabaw, dlatego są one dziś budowane ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Przyrządy są budowane z drewna lub aluminium, a nawierzchnie przeważnie mają zastosowane specjalne płyty na plac zabaw, które mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Najpopularniejsze są płyty z pianki poliuretanowej, która jest odpowiednio elastyczna i trwała. Powierzchnie na placu zabaw również mogą być zrobione z gumowych płyt, które mają dwie warstwy zapewniające idealną amortyzację upadków. Wierzchnią warstwę stanowi syntetyczny kauczuk, który cechuje się dużą odpornością na ścieranie, blaknięcie czy działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Ponadto z takich płyt mogą być tworzone przeróżne plenerowe gry na gładkich nawierzchniach, jak na przykład klasy. Mogą stanowić element edukacyjny, gdyż na ich powierzchni mogą być nadrukowane literki, cyferki, znaki czy dowolne kształty.

Jak widać nawet zwykła nawierzchnia na placu zabaw może spełniać kilka funkcji. W razie upadku, dziecko nie zrobi sobie na niej krzywdy, ponieważ ma gładką powierzchnię, jest odpowiednio miękka i świetnie amortyzuje uderzenia. Ponadto jest bardzo estetycznie wykonana.