Rekreacja

Od czego zależy długość fraków jeździeckich?

Strój konkursowy, czyli ten stosowany podczas różnego rodzaju zawodów jeździeckich definiowany jest przez regulaminy Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. To w nich znajdują się informacje o kolorach fraków oraz ich długości. W zależności od dyscypliny, w jakiej się startuje, a także wieku uczestników, fraki mogą być krótsze bądź dłuższe.

Jakie fraki jeździeckie dla dzieci?

frak jeździecki damskiW przypadku fraków ujeżdżeniowych dla zawodników pozostaje pełna swoboda przy wyborze ich długości – mogą to być tak zwane jaskółki (fraki długie) lub marynarki jeździeckie (fraki krótkie). Inaczej jest w przypadku dzieci. Osoby do lat 16 muszą korzystać wyłącznie z marynarek, natomiast ubieranie fraka jest możliwe dopiero od jeździeckiej klasy C. Zawodnicy startujący w kaskach ochronnych zamiast cylindrów jeździeckich, mogą korzystać z marynarek bez względu na klasę jeździecką. Fraki ubierane do skoków przez przeszkody są wyłącznie krótkie, gdyż są zwyczajnie wygodniejsze i nie przeszkadzają podczas wykonywania dynamicznych czynności. Przy zakupie tego typu stroju należy się odpowiednio do niego dopasować. Zarówno frak jeździecki damski, jak i męski podczas zginania rąk nie powinien powodować dyskomfortu – nie być zbyt krótki, ani za ciasny. Zalecany jest zakup ubiorów elastycznych, które znacznie łatwiej się dopasowują do ciała i w żaden sposób nie krępują ruchów jeźdźca.

Początkujący jeździec, stojąc przed wyborem zakupu fraka długiego bądź krótkiego, raczej powinien zdecydować się na drugi wariant. Marynarki jeździeckie są uniwersalne i można je stosować w wielu konkurencjach i dyscyplinach jeździeckich. Warto zwrócić również uwagę na kolor, gdyż niezgodny z regulaminem może wymagać od jeźdźca uiszczenia dodatkowych opłat.