Maszyny i urządzenia

Koła pasowe wykorzystywane w maszynach

koła pasowe

Koło to nieodłączne elementy wielu maszyn i urządzeń. Wiele kół znajdziemy w przeróżnego typu przekładniach. Jest mechanizm ale również może być układem maszyn.

Jak wpasować koło pasowe do maszyny?

koła pasoweJego zadaniem jest przeniesienie ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) w tym czasie następuje również zmiana parametrów takich jak: prędkość, siła, a nawet moment siły. Przekładnie mogą być elektryczne, mechaniczne, a nawet hydrauliczne. Są także inne przekładnie na przykład przekładnia zębata, a koła zębate są jej głównym elementem. Dziś zajmiemy się innym rodzajem przekładni. Tym rodzajem jest przekładnia pasowa, a koło pasowe stanowi jej najważniejszy element, który postaram się opisać.
W przekładni pasowej mamy dwa koła pasowe. Jedno tanie koło pasowe jest czynne, drugie natomiast to koło pasowe bierne. Charakterystyczną cechą jest to, że koła pasowe są otoczone paskiem, który jest nazywamy cięgnem. Do wyboru mamy dwa rodzaje cięgna. Tym cięgnem może być pasek płaski albo klinowy. Paski te są wykonane ze skóry, tkaniny, stali, gumy, a także tworzyw sztucznych. Poszczególne koła zębate pasują do odpowiednich pasków. Do paska klinowego pasuje koło pasowe gładkie. Do paska klinowego pasuje koło pasowe z rowkiem. Natomiast do pasa zębatego pasuje koło pasowe z rowkami w poprzek obwodu. Pasy, na które nakładamy koła pasowe mogą mieć różne wymiary. Są także odporne na działanie wysokich temperatur.

Pasy jak i koła pasowe oraz koła zębate możemy kupić w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. W różnych wymiarach.