Wyposażenie terenu posesji

Kiedy kupować sadzonki lawendy?

Roślina o upojnym zapachu, kojarząca się z francuską Prowansją podbiła nosy i serca wielu Polaków. Na szczęście okazało się, że niektóre jej odmiany nadają się do uprawy w klimacie umiarkowanym. Dlatego też okres od połowy maja do końca września to czas kupowania sadzonek lawendy i uprawy tej uspokajającej rośliny.

Najlepsze miejsce dla sadzonek lawendy

lawenda sadzonki sklepJako roślina z basenu Morza Śródziemnego lawenda potrzebuje stanowiska słonecznego. Ponadto gleba, w której zostały posadzone krzaczki musi być dobrze przepuszczalna i bogata w wapń. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub wykorzystać potłuczone skorupki jajek, które zostają po przygotowaniu posiłków. Najpiękniej wyglądają poletka tworzone z kilkunastu rzędów tej pięknej, fioletowej rośliny. Lawenda doskonale nadaje się także do okalania ścieżek w ogrodach. Natomiast posadzona pod oknem sprawi, że wieczorami będzie unosił się w pomieszczeniu piękny zapach. Osoby nie posiadające własnego ogrodu również mogą cieszyć się uspokajającym zapachem tej niesamowitej rośliny. Z powodzeniem można ją uprawiać na balkonie, a nawet na parapecie. Lawenda z powodzeniem może rosnąć również w doniczkach. Jest to ta sama roślina, co ogrodowa lawenda sadzonki sklep najczęściej również oferuje w przemysłowych, cienkich osłonkach, które przez wiele dni przejmują rolę poletka. Trzeba jednak pamiętać o szybkim przesadzeniu tej wymagającej rośliny do większych skrzyneczek.

Kwitnącą lawendę można wykorzystać w domu na wiele sposobów. Najprostszym jest ususzenie kwiatów i przygotowanie odświeżacza powietrza do szafy, gdzie wystarczy umieścić zasuszony bukiecik. Susz można wykorzystać do przygotowania relaksujących naparów. Wiele osób dodaje też gałązki lawendy do wody, dzięki czemu zyskuje ona niepowtarzalny aromat.