Budownictwo

Jak dbać o świetliki?

Świetliki kojarzą się przede wszystkim z pewnymi owadami, które świecą po zapadnięciu zmroku. Są symbolem czegoś nieuchwytnego. Ich widok jest niezwykły i często bywa natchnieniem dla poetów oraz artystów. Nie będzie zresztą przesady w stwierdzeniu, ze wszystkie osoby uwrażliwione na piękno przyrody radują się ich widokiem. W tym tekście będzie jednak mowa o nieco innych świetlikach.

Świetliki można skutecznie uszczelnić

uszczelnianie świetlikówŚwietliki to również niewielkie otwory stosowane w dachu. Są to elementy umieszczane w celu doprowadzenia światła. Ich nazwa jest być może nawiązaniem do wspomnianego gatunku owadów. Stanowią bowiem źródło naturalnego światła w pomieszczeniach, gdzie normalnie panuje mrok. Często stosowane są na strychach i poddaszach. Należy pamiętać o ich regularnej konserwacji, a także uszczelnianiu. Brak dbałości o te kwestie może doprowadzić do zniszczenia świetlików, a nawet uszkodzenia dachu. Należy je więc systematycznie czyścić i usuwać wszelkie niepożądane elementy. Uszczelnianie świetlików najlepiej zacząć od uprzątnięcia i wymycia całej powierzchni dachu. Jest rzeczą oczywistą, że gromadzą się tam różne zanieczyszczenia mechaniczne, które należy usunąć. Dach najlepiej umyć dużą ilością wody z dodatkiem skutecznego detergentu. Następnie powierzchnię trzeba dokładnie spłukać, aby usunąć resztki środka czyszczącego.

W miejscu, gdzie znajdują się świetliki, rozkłada się specjalną siatkę ochronną. Na nią natomiast jest nakładana powłoka uszczelniająca. Ma ona postać płynnej substancji, co ułatwia jej dokładne rozmieszczenie. Może bowiem wniknąć w różne zakamarki. Nanoszona jest na powierzchnię dachu za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Jej konsystencja zbliżona jest do tej, którą posiadają farby. Od tej pory nie trzeba martwic się nieszczelnością.