Dom

Domy pasywne a modernizacja budynków wielorodzinnych

dom pasywny

W Europie od 1990 roku coraz popularniejsze zaczęło robić się budownictwo pasywne. Pierwsze domy pasywne powstały w Niemczech, natomiast w Polsce pierwszy dom o niskim zużyciu energii pojawił się dopiero 17 lat później, w okolicach Wrocławia.

Domy pasywne to dobry pomysł na modernizację budynku

dom pasywnyW tym czasie w Europie rozpoczęto już plany modernizacji budynków wielorodzinnych. Za wzór przyjęto domy pasywne oraz energooszczędne i na podstawie ich projektów zaczęto w styczniu 2003 roku modernizować budynki wielorodzinne. W 2005 roku przeprowadzono pierwszą modernizację budynku mieszkalnego zbudowanego za pomocą technologii wielkiej płyty zawierający siedem pięter. Wydarzenie to miało miejsce w miejscowości Dunaújváros na Węgrzech. Była to pierwsza taka inwestycja w Europie. Prace rozpoczęto od ocieplenia budynku. Wymieniono jednorurowy system ogrzewania bez sterowania i regulacji miejscowej na termostaty w dwururowym systemie ogrzewania. Dodatkowo zaizolowano przewody, które rozprowadzały ciepłą wodę użytkowa oraz grzejną. Dzięki takiemu zastosowaniu współczynnik przenikania ciepła ścian zmalał z 1,3-2,6 do 1,1 W/m2K. Zainstalowany został również system wentylacyjny składający się z kanałów wywiewnych umieszczonych w WC, kuchni i łazience. Budynek nie posiadał balkonów, wykonując modernizację pokryto dach i umożliwiono korzystanie z niego mieszkańcom. Dodatkowo wymienione zostały okna i drzwi wewnętrzne, a nad parterem zainstalowano kolektory słoneczne na zacieniającym daszku. Okna i drzwi montażowe zostały dodatkowo uszczelnione, a pomiędzy garażami przylegającymi do budynku wprowadzono warstwę ocieplającą i uszczelniane bramy garażowe. W znacznym stopniu udało się obniżyć zużycie energii. Przed modernizacją wynosiło ono 220 kWh/m2 na rok, po zakończeniu prac modernizacyjnych odnotowano w sezonie grzewczym 2005/2006 zużycie wynoszące 40 kWh/m2/rok. Zapotrzebowanie zostało zmniejszone o ponad 80%, a w następnym sezonie nawet o ponad 90%. Zanotowano średnią temperaturę wewnątrz budynku na przestrzeni trzech miesięcy 24,9oC.

Domy energooszczędne zyskują coraz większe zainteresowanie w Europie i nie tylko. Takie rozwiązanie zaczęło być stosowane także w USA i Chinach. Nie tylko są pozytywne ekonomicznie, ale również umożliwiają znaczne oszczędności energii, są na pewno przyszłością budownictwa.