Budownictwo

Czym są kliny pod legary?

Legary to nic innego jak drewniane belki podtrzymujące podłogę wykonaną z desek bądź płyt drewnopodobnych. Ich odpowiednie ułożenie jest wbrew pozorom trudnym zadaniem. Same tarasy z kolei montowane są właśnie na wkręty na legarach, które ułożone są na bloczkach betonowych. Z kolei deski bądź płyty mocowane są z użyciem specjalnych klipsów, które pasują do rowków wykonanych z boku deski.

Klin pod legary tarasu drewnianego – jakie wybrać?

kliny pod legaryUkładając deski wewnątrz budynku powinniśmy się kierować zasadą, że powinny one zostać ułożone prostopadle do okna. Działanie takie pozwoli uniknąć podkreślania ewentualnych nierówności spowodowanych odkształceniem się drewna. Rozstaw samych legarów zależy przede wszystkim od grubości desek, które będziemy układać. Nie powinien on jedna być większy niż 60 centymetrów. W przypadku nierównego podłoża stosuje się kliny pod legary, które pomagają wypoziomować powierzchnię. Kiedy wszystkie legary zostaną wyrównane do jednego poziomu, wówczas wciska się pod nie piankę montażową, której zadaniem jest stabilizacja podłoża. Zapewnia ona również uniknięcie wysunięcia się klinów spod legarów. Podłoga z kolei nie będzie się w najmniejszym stopniu chybotać. Warto wiedzieć, że kliny powinny być stosowane jedynie na równym podłożu, najlepiej na betonie. Materiał użyty do ich produkcji to tworzywo sztuczne. Kliny do legarów przykręcane są za pomocą stalowych śrub. Każdy klin składa się z wystających ząbków oraz wgłębień. Służą one również do budowy wsporników konstrukcji, w przypadku których dwa kliny układa się jeden na drugim.

Zastosowanie ząbków oraz wgłębień w klinach pod legary sprawia, że nie przesuwają się one zarówno wzdłuż jak i w poprzek siebie. Z kolei wysokość samych wsporników zbudowanych z klinów możemy regulować poprzez przekładanie ich względem siebie samych o kilka ząbków niżej bądź wyżej.