Czym są kasy i drukarki fiskalne?

terminal posnet

Aby prowadzić jakikolwiek biznes w naszym kraju konieczna jest uprzednia rejestracja działalności (no chyba, że chcemy troszkę pooszukiwać skarbówkę) i zakup kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach nie jest ona konieczna (jeśli pracujemy w zawodzie który jej nie wymaga i nie mamy obrotu większego niż 20 tysięcy) jednakże prędzej czy później nadejdzie konieczność jej zakupu.

Kasy i drukarki fiskalne mają jasno określone zadanie. Jakie? Już odpowiadam!

terminal posnetKiedy już do tego dojdzie staniemy przed dylematem jakie urządzenie wybrać? Na rynku rozróżniam wiele urządzeń fiskalnych takich jak kasy fiskalne posnet oraz drukarki fiskalne posnet. Kasy fiskalne to urządzenia do rejestrowania sprzedaży towarów czy usług od których będziemy później płacić podatek. Są one wymagane do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast drukarki fiskalne czyli urządzenia takie jak posnet thermal hd czy też elzab d10 to urządzenia przeznaczone do pracy wraz z innym urządzeniem fiskalnym takim jak na przykład komputer przeznaczony do obsługi sklepu czy też kasa fiskalna. Drukarki fiskalne posiadają zazwyczaj mechanizm igłowy bądź też termiczny. Te pierwsze czyli z mechanizmem igłowym przeznaczone są głównie do małych punktów usługowych gdzie nie drukuje się z dużo. Wydruk z drukarki igłowej jest bardzo trwały a same urządzenia są bardzo żywotne. W przypadku drukarek termicznych druk nie jest niestety taki trwały a same urządzenia charakteryzują się większą awaryjnością niż inne urządzenia igłowe. Kasy typu POS takie jak na przykład terminal posnet są bardzo często używane w większych punktach sprzedażowych takich jak na przykład wszelkiego rodzaju hipermarkety i supermarkety czyli miejsca, gdzie jest bardzo duża dzienna sprzedaż.

Jak widać wszelkiego typu urządzenia fiskalne różnią się od siebie i należy się dobrze zastanowić jakie urządzenie potrzebujemy – jedni potrzebują większe możliwości, inni mniejsze.